Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Będzie zasiłek dla czekających na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności

Osoby z niepełnosprawnością, które oczekują na wydanie orzeczenia, a uprawnione są do pobierania zasiłku stałego z ośrodka pomocy społecznej, będą go mogły otrzymać już od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności. W okresie oczekiwania na orzeczenie przysługiwał im będzie także zasiłek okresowy. Tak zakłada projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Konsultacje publiczne potrwają do 14 września 2016 r.

Jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 października 2015 r., który uznał, że przyznanie zasiłku stałego osobie całkowicie niezdolnej do pracy, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez innych środków utrzymania, od miesiąca złożenia wniosku o zasiłek jest niekonstytucyjne.

„Trybunał zwrócił uwagę, że jeżeli osoba wystąpiła o stwierdzenie niepełnosprawności, a następnie ze względu na tę niepełnosprawność, powodującą brak środków utrzymania, występuje o zasiłek stały, świadczenie to powinno zostać jej przyznane od dnia stwierdzenia niepełnosprawności uniemożliwiającej podjęcie pracy (po stwierdzeniu, że ta niepełnosprawność jest źródłem braku dochodu)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Pieniądze wstecz

Nowela zakłada, że osoba, która nie posiada ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a złoży wniosek o zasiłek stały wraz z wymaganą dokumentacją i potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, otrzyma zasiłek wstecz, od daty wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

 

Więcej w Portalu TurekBezBarier.pl

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja