Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „ Z ekologią za Pan Brat” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku

Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „ Z ekologią za Pan Brat” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku.
 

Uczniom przedstawiono inscenizację teatralną, której głównym bohaterem była Ziemia, jedna zanieczyszczona przez ludzi, a druga zdrowa i czysta. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną, bajkę oraz film, które ukazywały degradację naturalnego ekosystemu środowiska, ale również działania ekologiczne, takie jak odnawialne źródła energii czy recykling. W dalszej części odbyły się warsztaty, podczas których dzieci i młodzież segregowały odpady, obklejały plastikowe pojemniki gazetami, malowały je farbami i sadziły cebulki roślin, nadając w ten sposób odpadom „drugie życie”. Na zakończenie zostały wykonane drzewa, których korony tworzyły pomalowane i odciśnięte na zielono dłonie. Dzień Ziemi został zorganizowany przez: Marlenę Graczyk, Anetę Wieczorkiewicz i Annę Frankowską.

Wtorek, 24 kwietnia był dniem poświęconym bezpieczeństwu. Podczas zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził pan Paweł Kołata z  Fundacji Złota Godzina uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej poczuli się jak ratownicy. Poznali zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obejrzeli pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie, a następnie pod czujnym okiem instruktora mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Dla uczniów szkoły podstawowej pani Anna Lipińska i pani Teresa Jacaszek zorganizowały zajęcia, które miały na celu poznanie podstawowych zasad udzielenia pomocy w stanach oparzenia, otarcia, skaleczenia, zachłyśnięcia i krwotoku z nosa. Utrwalono również znajomość telefonów alarmowych. Bardzo dużym zainteresowanie cieszyły się zajęcia ruchowe przygotowane przez Turkowski Klub Karate Turek, których celem było wpajanie zasad bezpieczeństwa, pewności siebie, opanowania i samokontroli. Sensei Włodzimierz Rygiert zaprezentował podstawowe techniki samoobrony oraz uczył odruchów i zachowań chroniących przed niebezpiecznymi sytuacjami. Ostatnim punktem działań z zakresu bezpieczeństwa była wycieczka do Państwowej Straży Pożarny w Turku, gdzie uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką pracy strażaków, zobaczyli profesjonalny sprzęt oraz ubiór niezbędny strażakom podczas akcji ratowania życia. Pan Robert Bącała zaprezentował też sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz opowiedział jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca pożaru. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie sali edukacyjnej „Ognik” i pokaz krótkich filmików edukacyjnych przedstawiających właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem. Organizatorami tego dnia były Karolina Piwowarska i Anna Lipińska.

Owocowo - warzywny zawrót głowy to hasło przewodnie trzeciego dnia obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia. W środę, 25 kwietnia odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których zostały przygotowane zdrowe i ekologiczne potrawy. Uczniowie z owoców i warzyw wykonali sałatki, surówki, koreczki, koktajle z dodatkiem bakalii i jogurtu naturalnego.

Wszystkie potrawy były kolorowe, pachnące i smaczne, co spowodowało, że zostały skonsumowane z dużą przyjemnością. Podczas degustacji smakowitą przystawką okazała się  wcześniej wykonana szarlotka i kompot z agrestu. Warsztaty kulinarne miały na celu uświadomić uczniom, jak ważną rolę w codziennym żywieniu odgrywają owoce i warzywa, które są źródłem naturalnych witamin i dostarczają organizmowi niezbędnych i niezastąpionych składników odżywczych. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem Małgorzaty Mielczarek, Anny Frątczak, Dagmary Dróżdż, Magdaleny Mielczarek i Eweliny Pieszak.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja