Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Zwiastuny zmian!

Po zapoznaniu się z artykułami, zamieszczonymi w październikowym wydaniu  Gazety Lekarskiej, czuję się w obowiązku poinformować Państwa o działaniach jakie zostały podjęte w celu rozwiązywania problemów zdrowotnych, które poruszałam już w moich wcześniejszych rozważaniach.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od stycznia 2018r. w Podstawowej Opiece Zdrowotnej mają pojawić się specjaliści od żywienia, których zadaniem będzie walka z narastającym problemem otyłości. W naszym kraju nadwaga i otyłość to problem co drugiego dorosłego i niestety, prawie co trzeciego nastolatka! Dzieci i młodzieży z nadwagą mamy dziś trzykrotnie więcej niż w poprzednim pokoleniu, a odsetek 11-latków z nadwagą jest w Polsce najwyższy na świecie! Skromny budżet zdrowotny może, już w niedalekiej przyszłości, nie udźwignąć kosztów leczenia chorób przewlekłych będących skutkiem naszego trybu życia.


Pojawienie się dietetyków w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i ich współpraca z lekarzami rodzinnymi wiąże się z jakością i fachowością udzielanych porad, w porównaniu z tymi wymyślanymi przez różnorodne media - najczęściej jako „diety cud”. Należy przyznać, że wiedza nas, lekarzy, z zakresu żywienia jest znikoma i taka współpraca z wykształconym w tym kierunku specjalistą powinna przynieść oczekiwane efekty.


Zagadnienie naszej diety wiąże się nierozerwalnie z naszą jamą ustną, bo to przecież tutaj rozpoczyna się już proces trawienia, a co za tym idzie przyswajania zjedzonych produktów. Podejmowałam już ten temat w artykule „Czy dbamy o jamy?” Potwierdzeniem tego, że stan naszej jamy ustnej jest zwierciadłem zdrowia całego organizmu, są wnioski uczestników zjazdu jaki odbył się w dniach 5-10 września w Poznaniu. Ten właśnie Parlament Stomatologiczny Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) przyjął definicję, że : „zdrowa jama ustna nie ogranicza się do zdolności mówienia, uśmiechania się, wąchania, smakowania, dotykania, żucia, przełykania i wyrażania poprzez mimikę różnych emocji, bez odczuwania bólu lub jakichkolwiek innych dolegliwości i chorób zespołu twarzoczaszki. To podstawowy składnik zdrowia i dobrostanu, tak fizycznego, jak i psychicznego człowieka. Odzwierciedla fizjologiczne, społeczne i psychologiczne właściwości, które wyznaczają jakość życia”. Profesor David Wiliams, który opracował tę nową definicję, podkreślał, że należy podnieść świadomość,  iż zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią szeroko pojętego zdrowia ogólnego. Tę nową definicję przyjęło 200 stowarzyszeń stomatologicznych z całego świata.


W świetle nowych badań, oddzielenie stomatologii od medycyny ogólnej w procesie  zapobiegania i leczenia niektórych chorób jest wręcz niemożliwe. Od lat prowadzi się badania dotyczące współzależności próchnicy i chorób przyzębia (które należą do najbardziej rozpowszechnionych) z zawałem serca, udarem mózgu, cukrzycą, chorobami jelit, anemią, wcześniactwem, a nawet białaczką. Z całą pewnością lekarz dentysta ma swój ogromny udział w leczeniu, bądź zapobieganiu chorobom ogólnym. Być może wnioski te pozwolą przeciwdziałać historycznemu błędowi polegającemu na rozdzieleniu stomatologii i medycyny. Mówi się, że jest to lekarz pierwszego kontaktu, który powinien na pacjenta patrzeć szerzej niż dotychczas i wręcz współpracować z lekarzami innych dziedzin medycznych. Rola stomatologa jest jeszcze na całym świecie niedoceniana i Oni sami często nie dostrzegają swoich możliwości w diagnostyce chorób ogólnych. Znikomy jest odsetek dentystów zlecających np. bardzo proste i nieinwazyjne badanie śliny, które, podobnie jak badanie krwi, może stanowić cenne źródło diagnostyczne dla całego organizmu.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Strony

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja